zdroj: pixabay.com
Oči

Usínáte u zapnuté televize a s mobilem v ruce? Ohrožujete váš zrak!

Veronika Tůmová
20.11.2018

Není pochyb o tom, že kvalitní spánek je důležitý nejen pro naše celkové zdraví a psychickou pohodu, ale i pro naše oči. Usínat u zapnuté televize je nešvarem mnoha z nás, v současnosti však k tomu přibylo i používání notebooku, tabletu a mobilu, právě před usnutím, kdy jsme konečně v klidu a máme čas prohlížet si elektronickou poštu a nějakou tu "facebookovou zábavu".

Elektronika používaná bezprostředně před usnutím však škodí obojímu, zraku i spánku. Televize v ložnici, která zůstane dlouho zapnutá i po tom, co nás přemůže spánek, nebo tablet a telefon na nočním stolku, neustále zapnutý a budící nás i během noci zvukem příchozích zpráv a různých upozornění, to je ten kámen úrazu, který bychom měli začít eliminovat.

Naše oči a modré světlo

Oči se nepřestávají pohybovat ani během spánku, přesto však spánek potřebují a je důležitý pro zdraví zraku. Během spánku tělo i oči regenerují, proto nekvalitní či nedostatečný spánek může způsobit například únavu očí, jejich suchost, otoky víček a jiné potíže. Je známo, že modré světlo, které vyzařuje většina elektroniky i některé LED žárovky, má velmi negativní vliv na kvalitu spánku a potlačuje tvorbu hormonu melatoninu, který se tvoří jen za tmy a reguluje usínání i jednotlivé fáze spánku. Oči přitom potřebují odpočinek od monitorů i od chytrých telefonů, které mají funkci tzv. žlutého světla a automatického přepínání zatmívání displeje.

Světlo LED žárovek a monitorů - může ohrozit naše zdraví?

Televize patří do obývacího pokoje, počítač do pracovny

Kvalitního spánku docílíme nejen pohodlným lůžkem, ale i prostředím, ve kterém spíme. Televize by měla mít své místo ideálně v obývacím pokoji, i když dnešní domácnost má obvykle televizorů několik, třeba i v každé místnosti. Počítač má zase mít své místo v pracovně, ale ta zase bývá z nedostatku místa nebo z provizorních důvodů součástí jiné místnosti, třeba i ložnice. Každopádně, pokud už máte televizi nebo počítač v ložnici, nebo si zkrátka neodpustíte nosit přenosnou elektroniku i večer do postele, zkuste si alespoň zvyknout vypínat všechna tato zařízení nejméně hodinu před usnutím. Prospějete tím svým očím i svému spánku, a pokud si zvyknete na toto pravidlo, uvidíte, že se ráno začnete probouzet odpočatější.

Znáte pojem "televizní děti"?

Buďte zodpovědní ke svému zraku a usínejte zdravěji

Jakékoliv světlo stimuluje uvolňování serotoninu, který se podílí na vzniku nálad. Jeho nedostatek se může projevit ve formě deprese, poruše spánku nebo podrážděnosti, jeho zvýšená hladina je zase častou příčinou bolestí hlavy, pocení nebo celkové malátností. Světelné záření a zejména pak modrá složka spektra, z displeje notebooku, tabletu nebo telefonu narušuje tento proces a tvorba melatoninu je, jak zmíněno, potlačena. Jednoduše řečeno, tělo a zrak tak stále funguje v denním režimu.

Jak tedy snížit rizika modrého světla a co nejvíce ochránit oči před jeho vlivem? První radou je samozřejmě omezení používání televize, tabletu nebo telefonu minimálně 90 minut před spaním, druhým řešením však může být použití určitých pomůcek, které se mohou hodit například při nutnosti delší práce na počítači. Existují celé řady různých brýlí, které jsou (dle výrobců) údajně schopny odfiltrovat modrou složku světla, a to až na 100 %.

Kvalitní spánek - jak ho dosáhnout?

Zdroj: Gemini.cz, prim. Mudr. Pavel Stodůlka Ph.D., Smartmania.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Vánoce - jsou skutečně obdobím stresu a depresí?
Jak si užít vánoční mlsání zdravěji?

Další články

Očkování seniorů po pětašedesátce
Nemoci a léčba

Očkování seniorů po pětašedesátce

05.11.2018

Lidé obvykle považují za samozřejmost očkování svých malých dětí a jsou v tomto ohledu zpravidla důslední. Důvěřují očkovacímu kalendáři stejně jako odbornému vedení lékaře. Jak je ...